Phone: 902-688-2908 / Hours of Operation: 9am-4pm Everyday / email: fairbanksgrocery@gmail.com

Collection: LaHave Bakery Dry Goods

If you would like to bring in your refillable jars or containers, drop them off clean and labelled with what you would like them filled with. We will give you a call when they are finished.

Let us help you reduce your plastic waste!

79 products
  • Yeast: 6.10 PER 1 lb PKG
    Regular price
    $6.10
    Sale price
    $6.10
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Walnuts, pieces: 31.68/1kg
    Regular price
    $3.17
    Sale price
    $3.17
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Tomato, sun-dried: 20.00/1kg
    Regular price
    $20.00
    Sale price
    $20.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Sunflower seeds: 7.48/1kg
    Regular price
    $0.75
    Sale price
    $0.75
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Sugar, raw cane: organic: 5.05/1kg
    Regular price
    $5.05
    Sale price
    $5.05
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Sugar, icing: 3.11/1kg
    Regular price
    $3.11
    Sale price
    $3.11
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Sugar, cane, white: 2.70/1kg
    Regular price
    $2.70
    Sale price
    $2.70
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Split peas, yellow, organic: 10.15/kg
    Regular price
    $6.21
    Sale price
    $6.21
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Split Peas, green: 6.21/1kg
    Regular price
    $6.21
    Sale price
    $6.21
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Sesame seeds: 9.64/1kg
    Regular price
    $0.97
    Sale price
    $0.97
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Salt, fine sea: 2.13/1kg
    Regular price
    $0.22
    Sale price
    $0.22
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Salt, course sea: 3.20/1kg
    Regular price
    $0.32
    Sale price
    $0.32
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Rice, wild: 42.66/1kg
    Regular price
    $42.66
    Sale price
    $42.66
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Rice, brown, long grain, organic: 7.46/1kg
    Regular price
    $7.46
    Sale price
    $7.46
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Rice, basmati, organic: 13.06/1kg
    Regular price
    $13.06
    Sale price
    $13.06
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out