Phone: 902-688-2908 / Hours of Operation: 9am-4pm Everyday / email: fairbanksgrocery@gmail.com

Collection: LaHave Bakery Bread

Our bread is uncomplicated. The ingredients are a combination of simple foods. All grains are stoneground, a process that does not damage the grain. Most are organically grown. The light breads are made with unbleached wheat flour, containing no additives. Our whole-wheat flour is grown especially for us in Kingsport, NS and milled in our bakery in LaHave each day. This helps support a local farming family, as well as gives us a premium ingredient. We use local honey in our breads instead of sugar. We use whole milk, butter, and eggs. We never use preservatives.

Water, up until recently an unconsidered and unlisted ingredient, is nevertheless an important part of all food. Our bread contains pure, chlorine free water from a deep spring fed well.

Whole grains and the bread made from them have been staple foods since ancient times. Their nutritional contribution is balanced and reliable. They contain starch and protein roughly in proportion to our energy and protein needs, and include the vitamins and minerals for metabolizing that starch and protein. Bread has an added advantage in the fermentation of the yeast, which makes some of the minerals more available to our digestive system.

This bread is like fresh produce. It stales quickly. The very ingredients that make our bread delicious and good for you, shorten its shelf life. Before a good meal, pop the whole loaf into a hot oven for about 10 minutes. The result is a crunchy crust, steamy interior, and a fragrance that will cause you to close you eyes and remember how wonderful food can be.

11 products
  • Sesame Seed Bagels
    Regular price
    $6.00
    Sale price
    $6.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • CHEDDAR CHEESE and HERB
    Regular price
    $5.25
    Sale price
    $5.25
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cheddar Cheese & Herb Buns
    Regular price
    $6.00
    Sale price
    $6.00
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • POTATO BREAD
    Regular price
    $5.25
    Sale price
    $5.25
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • 12 GRAIN
    Regular price
    $5.25
    Sale price
    $5.25
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • SEED BREAD
    Regular price
    $5.25
    Sale price
    $5.25
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • MILK and HONEY
    Regular price
    $5.25
    Sale price
    $5.25
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • CRACKED WHEAT and GROUND FLAX
    Regular price
    $5.25
    Sale price
    $5.25
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • BARLEY
    Regular price
    $5.25
    Sale price
    $5.25
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • RAISIN ORANGE
    Regular price
    $5.25
    Sale price
    $5.25
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • OATMEAL MOLASSES and HONEY
    Regular price
    $5.25
    Sale price
    $5.25
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out